DÉGI Zsuzsanna: Mi és a nyelv - nyeltanulás, nyelvhasználat, többnyelvű lét - 2022-06-03
DÉGI Zsuzsanna: Mi és a nyelv - nyeltanulás, nyelvhasználat, többnyelvű lét, szakmai előadás jegyzőkönyve
Helyszín:
|
Sepsiszentgyörgy, Székely Mikó Kollégium, Múzeum terem
|
Dátum:
|
Június 3, 2022
|
Időpont:
|
12.30 – 13.30
|
Résztvevők:
|
Sztakics Éva , a Székely Mikó Kollégium igazgató asszonya
a Székely Mikó Kollégium angol tanszékének részéről: Vizsuly Tünde, Kotró - Kosztándi László, Nyeste Emőke, Kópis Andrea, Márton Hajnal, Perjessy Imola, Varga Mónika
a Székely Mikó Kollégium középiskolás (9.A, 10.B, 11.A, 11.B osztályok)tanulói
|
Az előadás témakörei
- Mi fán terem az alkalmazott nyelvészet? Az alkalmazott nyelvészet meghatározása, céljai és alterületei
Az előadó szerint az alkalmazott nyelvészet mindenhol jelen van, ahol a nyelvtudomány és a mindennapi élet összekapcsolódik. Alterületei: szociolingvisztika, nyelvtanítás és nyelvtanulás, fordítás, pszicholingvisztika, nyelvpolitika, nyelvtechnológia avagy számítógépes nyelvészet.
- Ki a nyelvész? A nyelvész meghatározása
Kiindulópontként Kiss Jenő szavai hangzottak el, miszerint „ A nyelvész nem születik, hanem lesz. A körülmények teszik azzá.” Ugyanakkor az előadó rámutatott azokra a követelményekre amelyek nélkül nem lehet nyelvésszé válni, mint pélául kiváncsiság, nyelvi érzékenység, reflektálás.
- A nyelv és iskola kapcsolata
A résztvevők újszerűnek találták az iskolai nyelvi tájkép fogalmát és annak jellemzőit illetve az iskolában/ osztályteremben használt nyelv avagy nyelvek jellemzőin reflektáltak.
- A többnyelvűségről. Elméletekés kutatások, a “harmadik nyelv” fogalma és elsajátítása, a dinamikus többnyelvűségi modell
Tisztázásra került a két- illetve többnyelvűség mibenléte. Pl. „egy egyén olyan mértékben kétnyelvű mint amennyire a környezete megköveteli tőle.” A különböző nyelvi kompetenciák eltérő arányban való használatáról esett szó a hétköznapi életbeli szükségszerűségektől függően.
A diákok véleménye online kérdőív/ mentimeteres felmérés kapcsán derült ki a többnyelvűség jellemzőit illetően.
- A többnyelvű oktatásról általában az osztálytermi nyelvoktatásig
Ugyancsak mentimeteres felmérés világított rá arra, hogy milyen nyelveket használnak a diákok nyelvórán és milyen mértékben, majd bemutatásra került sor az elméleti hátteret illetően (Bloomfield 1933, Macnamara 1967, Grosjlean 1982 stb). Ezen elméletek szerint a többnyelvűség, egy korai fázisában a kutatásoknak, károsnak volt minősítve, majd semleges hatásúnak, később már egyenest hasznosnak ítélték meg az általános kognitív képességek fejlesztése szempontjából.
- Nyelvtanulási motivációk
A külső és belső motivációk kategóriái közül elemzésre kerültek a: jövőkép, példaképek, a játékosítás (gamification), de a nyelvi szorongás avagy a nyelvi énkép is.
- Összegzés
A diákok visszajelzésére ugyancsak online kérdőív/ mentimeteres felmérésen keresztül került sor. Egy „mindmap” ábra arra mutatott rá, hogy a többnyelvűség fogalma ragadta meg leginkább a diákok fantáziáját.
Vizsuly Tünde és Varga Mónika



Elekes Andrea