A Háromszéki Közösségi Alapítvány által támogatott “Nem térkép e táj!” programnak köszönhetően 2025. március 21-én a Székely Mikó Kollégium V.A és V.C osztályos diákjai osztályfőnökeikkel, Kovács Tünde és Elekes Emese tanárnőkkel együtt egy egynapos kiránduláson vehettek részt Erdővidéken. Az utazás fő célja az volt, hogy a diákok felfedezhessék és megismerhessék Erdővidék természeti szépségeit és kulturális értékeit, betekintést nyerve a helyi hagyományokba és mesterségekbe, ezáltal is hozzájárulva azok megőrzéséhez.
Első úti célunk Bölön, az „unitárius Róma” volt, ahol a gyerekek Kozma Albert unitárius lelkész vezetésével fedezhették fel a lenyűgöző méretű vártemplomot és az azt övező erődített falakat, miközben megismerkedhettek a templom és a település gazdag történelmével.
Innen Olasztelek felé vettük az irányt, ahol elsőként az olaszteleki Daniel-kastélyt csodálhattuk meg. A ma kastélyszállóként működő épület ad otthont az „1680 Reloaded” állandó kiállításnak, amely egy különleges időutazásra hívta a diákokat. Az interaktív tárlat révén a tanulók bepillantást nyerhettek az Erdélyi Fejedelemség korának kulturális, gasztronómiai, viselettörténeti és diplomáciai sajátosságaiba, ezáltal még közelebb kerülve a múlt izgalmas világához.
A következő megálló Nagy György kovácsmester műhelye volt, aki szívesen mesélt mesterségéről, amelyet édesapjától örökölt. Bemutatta a műhelyt, néhány kovácsoltvas dísztárgyat és a vas megmunkálásának folyamatát. Érdemes megemlíteni, hogy ebben a műhelyben készült a Székely Mikó Kollégium gyönyörű kovácsoltvas kapuja is. A diákok számára felejthetetlen élmény nyújtott ez a látogatás, amelyet az ajándékba kapott patkó is mindig felidéz majd számukra.
A kirándulás következő állomása Barót városa volt, ahol egy ebédszünet után ellátogattunk az Erdővidék Múzeumába, amely a messze földön híres, mintegy négymillió éves masztodoncsontváz otthona. Ez a lelet óriási jelentőséggel bír, hiszen a világon mindössze néhány hasonló csontvázmaradvány került elő. Emellett megtekintettük a lenyűgöző diorámakiállítást is, amely Erdély történelmét mutatja be az őskortól a második világháborúig. A múzeum két munkatársa, Demeter László és Lakatos Csilla izgalmas és tartalmas előadásukkal tették még felejthetetlenebbé a látogatást.
Barótról Kisbaconba, a Benedek Elek Emlékházba vezetett tovább utunk, ahol Bíró Béla, a Székely Mikó Kollégium egykori igazgatója, nyugalmazott matematikatanár fogadott minket, aki nem mellesleg az író dédunokájának, Bíró Enikőnek a férje. A tanár úr nagy lelkesedéssel mutatta be a gyerekeknek „a nagy mesemondó” élettörténetét, az emlékházban kiállított korabeli tárgyakat, könyveket és fényképeket, illetve Elek apó dolgozószobáját, íróasztalát mindazokkal a tárgyakkal, amelyek annak idején is ott voltak: toll, pecsét, ezüst cukortartó és az utolsó, be nem fejezett levél másolata, rajta a félbemaradt mondattal: „fő, hogy dolgozzanak…”.
Kirándulásunkat a szintén Kisbaconban lévő vízimalom meglátogatásával zártuk, amely Erdővidék egyetlen működő vízimalma. Az 1835-ben épített vízimalom jelenleg a Keresztes család tulajdona.
Ez a kirándulás nem jöhetett volna létre a Háromszéki Közösségi Alapítvány, a szülők, a Székely Mikó Kollégium vezetősége és dr. Kinda Eleonóra tanárnő támogatása nélkül. Köszönjük, hogy részesei lehettünk ennek a felejthetetlen utazásnak!
Elekes Emese
Elekes EmeseA Háromszéki Közösségi Alapítvány által támogatott “Nem térkép e táj!” programnak köszönhetően 2025. március 21-én a Székely Mikó Kollégium V.A és V.C osztályos diákjai osztályfőnökeikkel, Kovács Tünde és Elekes Emese tanárnőkkel együtt egy egynapos kiránduláson vehettek részt Erdővidéken. Az utazás fő célja az volt, hogy a diákok felfedezhessék és megismerhessék Erdővidék természeti szépségeit és kulturális értékeit, betekintést nyerve a helyi hagyományokba és mesterségekbe, ezáltal is hozzájárulva azok megőrzéséhez.
Pénzügyi segítségnyújtás számítógépek vásárlásának ösztönzésére a 2025-es évben