Talán ez a három szó sűríti legjobban a Székely Mikó és a Református Kollégium diákjaiból álló, Tudós-klubnak becézett szakkör tevékenységeit. Jelentős eredményeink között említhetjük a 2012-es európai CanSat-versenyen való részvételt, önműködő tűzoltórobot tervezését és építését, amellyel a Nemzetközi Neuman versenyen szerzett díjat Krecht Rudolf, illetve WebCam kísérleteket és „nukleáris részecskevadászati” műhelymunkánkat.
A csapat jelenlegi tagjai Trucza Samu (VII. osztály), Krecht Rudolf (X.), Popescu Andrea, Rosu Kriszta, Kovács Gellért Pál, Szonda Gellért és Pünkösti Zsolt (XI.), valamint Szabó-Sinka Sámuel (XII.). Vezető tanárunk, Pető Mária fizikatanárnő segítségével folyamatosan azon dolgozunk, hogy – az előbb említett projektek kidolgozása és fejlesztése mellett –, a munkánk során megszerzett ismereteinket, tapasztalatainkat diáktársainknak vagy éppen tanárainknak is átadjuk, felkeltvén érdeklődésüket az egzakt és természettudományok iránt. Így többször tartottunk már bemutatókat az iskolában vagy azon kívül is. A legutóbbi ilyen eseményre az Iskola másként héten került sor, az úgynevezett tudománynapon. Nagyon változatos programot állítottunk össze erre az alkalomra, sok vendéggel. Szemelvények a műsorból: érdekes kísérletek meglepő eredményekkel, egyszerű, hétköznapi eszközökkel kisdiákok számára (III–VII. osztály), űrteleszkópok és a CES2013 elektronikai újdonságai, tudományos előadások, műhelymunka és CanSat-mérések, WebCam-kísérletek ping-pong labdákkal, működés közben a tűzoltórobot és krumpli-ágyús röppályamérés. Meghívott előadóink a kolozsvári Sapientia Egyetem Környezetmérnöki szakának tanárai voltak, akik biokémia kísérleteket végeztek, illetve Nagy durranások címmel tartottak tudományos előadásokat.
Az előadások és műhelymunkák alatt tapasztalt hangulat és az utána kapott visszajelzések alapján elmondhatom, hogy igenis van érdeklődés a diákok körében a modern technológiák, a tudományok, a robotika iránt. Nagyon fontos, hogy mielőbb megismertessük a kisdiákokat a tudományok gyakorlati világával is, és talán még fontosabb az, hogy milyen módon tesszük ezt.
Ezek a projektek nem csupán figyelem- és érdeklődésfelkeltésre alkalmasak, hanem összetett jellegüknél fogva nagyon sok különféle területet érintő, a későbbiekben kamatoztatható tudás birtokába juthatunk általuk. A CanSat-program során például a programozási és elektronikai feladatokon kívül végtelenül hasznos gazdaságihatékonyság-számítási ismeretre is szert tehettünk. A tűzoltórobot megtanított arra, hogyan is kell önműködő rendszereket építeni. A részecskefizika mesterkurzus által betekintést nyerhettünk a részecskefizikusok munkájába: miként is fedeznek fel új részecskéket vagy épp hogyan hasznosítják az ütközések során keletkező elemi részecskéket például az orvostudományban.
És amit biztosan mindannyian megtanultunk munkánk során: merjünk belevágni, és ne adjuk fel az első kis akadálynál! Végül pedig szeretnénk köszönetet mondani támogatóinknak: Kovászna Megye Tanácsának és a Magyarországi Nemzeti Tehetségprogramnak, ugyanis az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett NTP-TPEM-M-12-es pályázati támogatásból valósult meg a Tehetségnapunk.
(Pető Mária tanárnő közreműködésével)