A nagymúltú gimnázium Pécs legszebb terén, a Szent István téren áll. A másfél évszázad alatt fokozatosan bővülő épületegyüttest 1851-ben kezdték el építeni. A gimnázium jogelődje a Notre Dame női tanítórend hatosztályos felső leányiskolája, amelyet 1907-ben indítottak el 34 tanulóval. Az 1916-17-es tanévtől leánygimnáziumként működő intézmény 1921-ben Szent Erzsébet nevét vette fel. Csakhamar az ország legnagyobb és legjobb leánygimnáziumai közé emelkedett. Az iskolát 1948-ban államosították. A kiváló vezető- és tanáregyéniségeknek köszönhetően az oktatás a korábbi magas színvonalon folytatódott. A gimnázium 1950-ben vette fel az 1848/49-es forradalom és szabadságharc jeles nőalakjának, a magyar nőnevelés egyik úttörőjének a nevét.

A gimnáziumban, melyben jelenleg több mint 1200 tanulót 90 tanár tanít,&nbsp az általános tantervű osztályok mellett 1956-ban német nemzetiségi tagozat alakult. 2000-ben kezdte meg működését az Arany János Tehetséggondozó Program tagozata, 2002 őszétől magyar-francia két tanítási nyelvű tagozat, 2004 szeptemberétől pedig nyelvi előkészítő osztály indult.
Az iskola klasszikus gimnázium, melynek nemes pedagógiai elvei között szerepel az egyetemes műveltség megalapozása, a humánus légkör, a szilárd szaktárgyi tudás, az erkölcsi értékrend kialakítása, a mester és tanítvány együttműködésben a hátránykompenzálás, tehetséggondozás, a személyre szabott személyiségfejlesztés.
Az intézménynek kiterjedt külföldi kapcsolatai vannak. Ezek közül kiemelkedik a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium tánckara és énekkara, valamint a Leőwey Gimnázium kórusai közötti szoros együttműködés. A testvérkapcsolatot a két iskola között 1970-ben Jandó Jenő karnagy és Péter Albert táncegyüttes-vezető indította útjára, majd a Leőweyben Dr. Szabó Szabolcs karnagy vitte tovább örökségként. Iskolánknak a Felvidéken, Ausztriában, Belgiumban, Franciaországban, Németországban és Olaszországban is vannak testvériskolai kapcsolatai., gimnáziumunk az Alpok-Adria térség tehetséggondozó gimnáziuma alapító iskoláinak egyike.
A Leőwey Klára Gimnázium tanulói évről-évre szép eredményeket érnek el az országos tanulmányi versenyeken, nagy számban jutnak be a felsőoktatási intézményekbe.
A tanulmányi munka mellett tartalmas, színes diákélet folyik az iskolában. Hagyomány a diákpolgár-avató, a Halloween, a karácsonyi koncertek, a 12. évfolyam rendezvénye a „Mi bálunk”, a szalagavató, a svábbál, a Leőwey-Napok, a Nemzetiségi Nap, a Nemzetközi Francia Diákszínjátszó Fesztivál, az országos német tolmács- és műfordítóverseny, a népdaléneklési verseny, az Arany János Művészeti Fesztivál, a ballagás, a sportnap, az egészséges életmód napjai. A gimnáziumban örömteli és értékes színt jelent a három énekkar munkája. Szinte egyedülálló, hogy e három kórusnak más-más tagsága van. Fellépésük a helikoni versenyek történetében is mindig emlékezetes.
2010.november 23.