Székely Mikó Kollégium

Tájékoztató a IV. osztály részére - 2019-03-05


 

A 2011/1. számú Tanügyi törvény és a Székely Mikó Kollégium Vezetőtanácsának 69/2018. 11. 22. számú határozata alapján iskolánk a 2019–2020. tanévben három különböző osztálytípust indít a negyedik osztályt végzett diákok számára. Ezek az osztályok a választott (opciós) tantárgyak megjelölésével jönnek létre.

  • Angol intenzív – ebben az osztályban a diákok emelt szinten, heti 4 órában tanulják az angol nyelvet. A második idegen nyelv a német, amelyet heti 1 órában tanulnak a diákok.
  • Matematika–tehetséggondozás  – ebben az osztályban a diákok emelt szinten, heti 5 órában tanulják a matematikát.
  • Hagyományos, szabad opciós osztály – ebben az osztályban a diákok minden évben heti 1 órát szabadon választhatnak az iskola által felajánlott tantárgyak közül.

Az angol intenzív és a matematika–tehetséggondozás osztályban a választott angol, illetve matematika tantárgyon kívül a négy gimnáziumi tanév során más opciós tantárgyat nem lehet választani.

Amennyiben maradnak szabad helyek, (jelentkezők száma <; nx28, n=jóváhagyott osztályok száma) más iskolák tanulói is iratkozhatnak a Székely Mikó Kollégium 5. osztályába.

Vizsgák, szintfelmérések

  • A Székely Mikó Kollégium cikluszáró, szintfelmérő vizsgát tart matematikából és anyanyelvből, amelyen minden negyedik osztályos tanuló részt vesz, függetlenül attól, hogy milyen osztályban kívánja folytatni tanulmányait. A mintatesztek és felmérők megtekinthetők az iskola honlapján. 

                    Matematika                    Anyanyelv

  • Azoknak a tanulóknak, akik angol intenzív osztályban szeretnék folytatni tanulmányaikat, sikeres angol nyelvvizsgával kell rendelkezniük. A nyelvvizsgát az Oktatási Minisztérium  30891/14.05.2018 számú rendeletében megfogalmazott módszertan alapján szervezzük meg. A mintatesztek és felmérők megtekinthetők az iskola honlapján. 

                    Angol

Felvétel 5. osztályba

  • Az angol intenzív osztályba iratkozni sikeres angol nyelvvizsgával, a helyek függvényében lehet.
  • A matematika–tehetséggondozás osztályba a tanulók felvétele az iskolai szintfelmérés eredménye alapján történik. A felvételnél a matematika és anyanyelv szintfelmérésének eredménye 50-50% arányban számít.
  • Amennyiben egynél több hagyományos, szabad opciós osztály jön létre, az  osztályok kialakítása a következőképpen történik: a felmérés eredménye alapján kialakult rangsor szerint, egyesével váltakozva különböző osztályokba soroljuk be a diákokat (tehát az eredménye alapján a rangsorban első helyen álló tanulót az egyik, az utána következő tanulót pedig a másik osztályba irányítjuk, stb.), de figyelünk ugyanakkor a kiegyensúlyozott  fiú–lány arányra is. Ez a módszer biztosítja azt, hogy hagyományos osztályaink összetétele és színvonala  hasonló legyen, hiszen így valamennyi osztályközösségbe gyakorlatilag azonos arányban kerülnek különböző képességű gyerekek.

Indokolt esetben a szülő méltányossági elbírálásért folyamodhat a kollégium vezetőségéhez a hagyományos osztályokba való besorolással kapcsolatosan. Erre vonatkozó kérését az iskola titkárságán kell benyújtania. A méltányossági kérelmeket az iskola vezetőtanácsa bírálja el, a döntésről pedig törvényes határidőn belül tájékoztatja az érintett szülőt.   

Időpontok

Május  21.           - iskolai szintfelmérés matematikából

Május  22.           - iskolai szintfelmérés anyanyelvből

Június 2.               - a szintfelmérés   eredményhirdetése

Június 10–13.       - iratkozás angol nyelvvizsgára

Június 17–18.       -  angol nyelvvizsga

Június 19.             -  az angol nyelvvizsga  eredményhirdetése

Június 20.             - az opciók kiválasztása

Június 21.             - az 5. osztályok  kialakítása

Június 24 –26.      - iratkozás 5. osztályba

Kotró-Kosztándi László

Szólj hozzá elsőként a témához!

(A hozzászóláshoz jelentkezz be!)